Wikipedie

Seriál o Wikipedii

Wikipedie - 8. díl - Licence a práva

Wikipedie
„Jsme služebníky zákonů, abychom mohli být svobodní.“
—Marcus Tullius Cicero

Nešli byste krást do obchodu a nešli byste okrást náhodného chodce na ulici. Je to zločin. Internetové pirátství je také zločin. Stahování, používání a šíření hudby, filmů ale i textů a dalších materiálů může být nelegální. Jak je to s obsahem Wikipedie, není užití jejího obsahu nakonec nelegální? Ne, není. Na Wikipedii to funguje naopak, pokud někdo něčím přispěje, počítá (přinejmenším by měl počítat, protože jej na to upozorní červený text) s tím, že jeho dílo bude nejen někým dalším upraveno, ale také užito. Aby červený text nezabral dvě a půl stránky s dokonale právnicky podchycenými informacemi o tom, jak bude s materiálem naloženo, byly vymyšleny licence. Vy se tedy jen podíváte, pod jakou licencí je materiál vydán a popřípadě si ten podrobný text můžete přečíst. Dnešní díl nabízí spíše výtah toho, jak to v projektech Nadace Wikimedia funguje a jaká omezení plynou z které licence.

0
Vaše hodnocení: Žádné

Wikipedie - 7. díl - Sesterské projekty

Wikipedie
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco mnohem bizarnějšího a nepravděpodobnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
— Douglas Adams (stopařův průvodce po galaxii)

Ve vesmíru, ba na Zemi, je toho moc, a tak není divu, že to může vyvolávat dojem naprostého zmatku, ale ve skutečnosti se to dá pěkně utřídit, no dobře, zas tak pěkné to není, ale když se zaměříte jen na jednu oblast a vymyslíte, podle čeho budete dělit, dá se v tom vyznat. A tak neexistuje jen encyklopedie Wikipedie, ta je nejspíš nejznámější a většinou první, co vzniká pro daný jazyk, postupem času však dostávají prostor i další Wiki-projekty, každý pojímá určitou oblast:

0
Vaše hodnocení: Žádné

Wikipedie - 6. díl - Možnosti levého okraje

Wikipedie
„Dlouhá je cesta přes pravidla, krátká a vydatná přes příklady.“
— Lucius Annaeus Seneca

Už v první části jsme se seznámili s Hlavní stranou, ale z jejího levého okraje jsem zmínila pouze pole pro vyhledávání a jazykové verze. V okraji je ovšem vícero šikovných odkazů a jeho funkce zůstávají stejné. Nutno zmínit, že přirozeně popisuji prostředí nastavené implicitně, tedy i pro uživatele nepřihlášené, jste-li registrovaní a využili jste možnosti upravit si styl, možná u vás bude pár odkazů jinde. Levý okraj začíná logem Wikipedie a pod ním jsou čtyři rámečky, jež hesla tématicky rozdělují. Na to, jak vám mohou usnadnit práci, se podíváme teď.

0
Vaše hodnocení: Žádné

Wikipedie - 5. díl - Co přinese účet na Wiki

Wikipedie
„Smlouvy jako takové, žádnou důvěru mezi smluvními partnery nevytváří. Společná práce a vzájemné poznání jeden druhého je to, co vytváří důvěru.“
— Konrad Adenauer

Abyste mohli provádět změny v článcích, rozhodně se nemusíte registrovat, nemusíte to dělat ani když se chcete zapojit do nějaké diskuse s ostatními wikipedisty, protože lze použít jiných kanálů. K čemu tedy registrace je? Je to vaše identifikace, podpis, a někomu, kdo není anonymní a tajemnou IP adresou je samozřejmě prokazována větší důvěra a jelikož, když už jste se registrovali, to nejspíš se zapojením se do projektu myslíte vážně, je vám poskytnuto více možností. Krom toho si vytváříte svou pověst a (pokud vám to nevadí a uvedete na sebe kontakt) mohou na vás směřovat dotazy z vašeho oboru.

0
Vaše hodnocení: Žádné

Wikipedie - 4. díl - Šablony, Kategorie a další

Wikipedie
„Jen kdyby lidi nedělali pořád stejné a staré chyby, a zvykli si, že jeden druhého vždy šidí, bylo by na světě o tolik míň hádání, jenže ti lidi by nebyli lidi, kdyby neměli chyby, a ti, kteří by tu bez chyby zbyli, na co by tu vlastně byli a k čemu by tu vlastně žili bez chybování?“
— Jan Werich

Chyby jsou lidské a protože encyklopedii tvoří (krom botů) lidé a zase lidé (a ty boty nakonec zas napsali jen chybující lidé, že?) a protože encyklopedie chce ty chyby napravovat a nabízet co nejkvalitnější články, byla potřeba v tom udělat pořádek. Byl tedy vymyšlen systém propojení - kusy kódu, které v článku na první pohled nejsou vidět, ale tvoří propojení s dalšími, podobně zaměřenými pojmy, jinými jazykovými verzemi, kategoriemi a podobně, a taky tvoří nemalou část kódu, který se vám zobrazí v editačním okně. A především v tom všem dělají systém, který usnadňuje práci těm, kteří se v něm vyznají, a pomáhá v díle těm, kteří chtějí encyklopedii vylepšit.

0
Vaše hodnocení: Žádné
Syndikovat obsah