O obětech a "obětech"

Pozor, další politicky nekorektní zápisek bez špetky Linuxu.

Dneska po cestě do Brna jsem zas měl na R43 menší krizovku. Nějaký exot v luxusní Oktávce přede mnou se sice po nájezdu pěkně rozjel, ale do kopce zas zpomalil, na úseku se stovkou nejel ani to sto, a pak už se nerozjel ani na 110. Celou dobu samozřejmě v levém pruhu. Ok, nějaká auta se mu tam kolem Slovnaftu motala, ale pak už před sebou nikoho neměl. Počkal jsem tedy, jestli neuhne, a když se mu nechtělo, tak jsem prostě šel podjíždět; nesmí se to, ale … to se nesmí víc věcí, viz níže. Samozřejmě, že jakmile jsem se dostal na jeho úroveň, začal zrychlovat. 50 kW mého motoru není nicmoc, takže jsem neměl šanci stihnout to před dalším autem v pomalém pruhu. Tož jsem to švihnul ještě doprava přes odbočovací pruh na Řečkovice a podjel oba najednou. Po návratu do levého pruhu jsem měl chuť dupnout před tím exotem na brzdu, ale ovládnul jsem se.

Tak, a teď jsem zase já za prasiřidiče a toho největšího piráta silnic, který si potřebuje hojit nějaký mindráky, že jezdí jenom s blbou čtrnáct let starou Feldou. Nic takovýho, prostě jsme normálně spěchali, ženská měla bejt v osm ve škole, a v tu chvíli bylo asi za dvě minuty osm; jinak jsme pravidla dodržovali, ani rychlost nepřekročili (no, s vyjímkou cca 100 u cedule začátku Brna, tj. na 80). Přestupek podjíždění jsem spáchal zcela vědomě jako reakci v přímém důsledku na jízdu řidiče přede mnou. Ale on, neviňátko jedno čisté jak lilie, přeci jel naprosto slušně — je přeci zcela zanedbatelný ten detailík, že spáchal tři přestupky proti silničnímu zákonu, §12 odst. 1 (jízda v pruzích), §17 odst. 4 (bránění předjíždění), §18 odst. 2b (bezdůvodně pomalá jízda).

Nu, a po tomto entré si ke snídani čtu Novinky: Řidič se pomstil ženě za zpomalení na D1, hrozí mu 12 let. A stádo ovcí má hned jasno, šlo by lynčovat, dostatečným důvodem je snad už jen vlastnictví černého Superbu. Navíc ještě v druhém autě byla řidička, ó bóže, to je smrtelný hřích vztáhnout ruku na ženu. (Co na tom, že nám neustále vtloukají do hlav, jak jsou ve všem stejné jak muži a zaslouží si stejný přístup, jak se k nim někdo opravdu chová stejně jako k mužům, hned jsou ublížené, diskriminované, a stádo se za nimi semkne.) Jenže z pohledu řidiče, který se snaží být slušný, a neustále se mu stávají příhody jako výše popsaná, že ostatní se holt slušně nechovají, celý příběh vypadá úplně jinak.

Představme si člověka, co normálně spěchá, měl někde smůlu, něco mu časově nevyšlo a teď to potřebuje dohnat. Jinak mu třeba hrozí vyhazov z práce, že zmešká schůzku s důležitým klientem nebo něco. Prostě je ve stresu. D1 je zážitek na nervy sama o sobě. Jede v rámci možností hustoty provozu co to dá, předjíždí kolonu vlekoucí se za kamionem a zničehonic se mu jedno z aut nacpe těsně pod kola, a třeba i bez blinkru (čistě statisticky … přijde mi, že dnes tak asi 30% aut přejíždí pruhy bez blikání). Cituju: „Řidička začala předjíždět kamión a v tom se za ní objevil černý superb.“ Z přiloženého videa je patrné, že provoz byl dost hustý, takže to určitě nebylo tak, že by se ten Superb objevil z ničeho nic, přiřítil se za ni z půlkilometrové vzdálenosti rychlostí 250 km/h (či co to dá), takže by jenom neodhadla rezervu, neb počítala, že auta pojedou maximálně 130. (Ostatně i při tom rozdílu 120 km/h by trvalo zkrácení náskoku půl kilometru 15 sekund, což je na dálnici proklatě mnoho času.) Cituju dále: „Začal na ni najíždět, blikat a troubit.“ No jasněže když se mi někdo nacpe pod kola, tak na něj najedu co nejvíc, přece to nezaflekuju, aby do mně napálily auta za mnou! (Opět, podle videa tam byly nejmíň tři, i když pravda, ty je mohly dojet později.) Že pak zabliká a zatroubí, to se někdo diví? Předpokládám, že situace pokračovala tak, že řidička se šinula svých 100 zatímco kamion 95, opět podle videa, ten náklaďák jel skoro stejně rychle jako to sestřelené auto.

Takže podle mě tu máme za strany řidičky porušení minimálně §17 odst. 2 a §18 odst. 2b. K tomu vystresovaného řidiče, který právě přežil infarktovou situaci, kdy to sotva ubrzdil za nějakou krávou, co se mu tam nacpala, a pak místo aby to napravila a rozjela se, tak předjíždí neskutečně dlouho, a čas letí, a obchodní partner už je na recepci a šéf zuří. V okamžiku uvolnění napětí si chce zadostiučinit aspoň nějak, ale nemá příliš jiných možností jak se vybít než aspoň ukázat neslušné gesto. Odpovědí na něj mu je ale zaklepání na čelo, načež nervy v tu chvíli ještě vyšponované na maximum rupnou, řidiči přeskočí a strhává volant. Tím ovšem neohrožuje jen atakované auto, a auta za ním, ale i sám sebe!

Jako zázrakem se nic nestane (až na ty plechy), řidič se zklidňuje a volá pomoc. Opakuju, pomoc volá onen „pirát silnic“, nikoli ostatní řidiči a svědci! (Na to už máme zas paragrafy trestního zákoníku …) A stádo ovcí tuto situaci hodnotí jako chladnokrevný pokus o vraždu, namísto zcela zjevného krátkodobého pominutí smyslů. Promyšlené vytlačení auta ze silnice by vypadalo úplně jinak, tady patří obdiv inženýrům z Audi, Volskwagenu a Škodovky, že to ten Superb po takovémhle manévru nehodilo taky — anebo možná taky jenom Náhodě, jako to, že se nicmoc nestalo lidem v tom druhém autě.

Houby lynčovat. Sebrat papíry oběma. Řidičku znova do autoškoly, jestli si za to ještě někdy vůbec chce sednout, a řidiče na nějaký čas do ústavu. Ptáčci, zurčení vody, mazlení s chlupatejma zvířátkama, a za dobrý chování vycházky na ryby, ale jen kapra na těžko, žádný mrskání třpytkama nebo muškama. Po propuštění pravidelně docházet na pozorování. Dostatečným trestem mu budiž to, že o tu práci stejně asi přišel a zničil si kus života, netřeba mu ničit více, úmysl tam nebyl (chce se říci vpodstatě nebezpečná klukovina se šťastným koncem), zachoval se aspoň dodatečně správně.

Ok, hodně jsem si v tomhle rozboru, co se mohlo stát, vymyslel. Ale co se týče těch dvou přestupků ze strany řidičky, za tím si stojím, podle videa na to lze usuzovat téměř s jistotou. Proto asi taky policajti hledají svědky, zjistit co vlastně bylo před úsekem na kameře. Svět není černobílý, ne vždy je vina jen na jedné straně. Samozřejmě není správné potom brát spravedlnost do vlastních rukou a nějak trestat, ale chápu, že současná situace k tomu velmi svádí. Když rodiče a stát selhávají ve vychovávání lidí, tito si občas uštědří nějakou lekci mezi sebou. Jestliže pro policii je důležitější sedět za bukem a chytat 55 km/h u značky začátku obce, než trestat opravdu nebezpečné přestupky, vede to na jejich stále častější páchání, a tedy i příslušné reakce.

Sáhněte si každý do svědomí, opravdu jste vždy na té správné straně, která žádné předpisy neporušuje, chová se slušně, a tudíž je v právu? A platí to i o každém, koho se zastáváte, koho považujete za „oběť“?

0
Vaše hodnocení: Žádné

Komentáře

Karle, na tom videu je

Karle, na tom videu je vidět jediná relevantní situace a to ta, kdy jedno auto brutálně vytlačí druhé - to se prostě nedá omluvit ničím. Kdo se zachoval blbě při předjíždění kamionu fakt těžko říct, na D1 se mi stalo i to, že když jsem jel s feldou asi 140 v podobném provozu a předjížděl jsem autobus, stihli mě během předjíždění dojet další dva takoví rychlíci.
Obrázek uživatele berysek

Rychlíci

Mě zase dojel na brněnské dálnici nějakej olomoučák ve 150. Přede mnou kolona a ten de*il blikal ať uhnu. Jen co se udělalo přede mnou volno, tak mi rychle zmizel ve zpětným zrcátku. Wave

Linux here, Linux there, Linux, Linux everywhere Wink

někteří to blikání na

někteří to blikání na auta před nima mají asi jako sport Smile ... si vzpomínám onehdá na výjezdu z Prahy, asi někde v místech připojení z Jižní spojky, jsem si z nějakýho důvodu lebedil v levým pruhu, měl jsem na tachometru asi kilo (na osumdesátce), a zezadu se přiřítil nějakej drak, a místo aby mě normálně podjel, oba dva pruhy vpravo ode mě byly prakticky prázdný a bylo to ještě hluboko ve městě, takže směl (teda až na tu rychlost ...), tak na mě začal najíždět, blikat ... jsem mu z okýnka ukázal fakáče a doprava, jakože mě se v tom pruhu líbí a on nemá žádný právo mě z něj vyhazovat (§12 odst. 2), na což teda začal ještě troubit, tak jsem mu ťuknul na brzdu a stáhl to na tachometrovejch 80, což už ho zjevně rozpálilo doběla, zvlášť protože potom už se tam nějaký pomalejší auta zprava připojily a v ten moment mě hned podjet nemohl

- vím, že je to ode mě cynické a neslušné, leč těší mě, že jsem to hovádko asi o něco přiblížil k infarktu ... sdílet prostor s takovejhlema lidma, co si myslí, že před nima každej musí padnout na prdel, o to fakt nestojím; pominu otázku rychlosti, když někdo chce porušovat maximální povolenou, jeho věc a nebudu mu v tom bránit, že bych se mu schválně vlekl pod kolama, ale pokud šlo o přejetí z pruhu do pruhu, kterýmu z hlediska předpisů ani hustoty provozu v tu chvíli nic nebránilo, tak opravdu nevím, na základě čeho si boreček myslel, že na ten levej pruh má větší právo než já, a místo aby se přizpůsobil situaci, trošku zakroutil volantem a normálně mě podjel, tak bude vymejšlet manévry, aby dostal pryč mě ...

na tom videu je vidět

na tom videu je vidět jediná relevantní situace

nežijeme ve vakuu, není reakce bez akce ... když uvidíš třebas video jak policajt zastřelí nějakýho člověka, tak taky ihned odsoudíš policejní brutalitu, bez ohledu na události před tím, ze kterejch by třeba mohlo bejt patrný, že "poprava" byl jediný způsob, jak zabránit větším škodám?

to se prostě nedá omluvit ničím

neomlouvám, jen dávám do možných širších souvislostí - samozřejmě, takovéto situace jsou v civilizované společnosti nepřípustné, přesto se stávají a je třeba se s nimi nějak vyrovnat (i jim předcházet) ... máme pro to různé mechanismy, které lze aplikovat, a zde se mi prostě jeví na místě dotyčného léčit jako psychicky narušeného a ne soudit jako zločince, a je mi smutno z toho, jak k tomu přistupuje plebs

navíc si zde troufám tvrdit, že (dle mě dostupných informací s velkou pravděpodobností) situaci vyprovokovala „oběť“, což sice stále není omluvou pro onu situaci, asi jako to, že když se před někým ženská svlíkne a začne se svůdně vlnit, stejně ji nesmí znásilnit, ale je to pro mě dostatečným důvodem s „obětí“ nesympatizovat

když jsem jel s feldou asi 140 v podobném provozu a předjížděl jsem autobus, stihli mě během předjíždění dojet další dva takoví rychlíci

ale ten autobus asi nejel 135, takže jsi ho nepředjížděl desítky sekund, že? - mluvím o lidech, kteří jsou schopni se nacpat pod kola někomu o dost rychlejšímu, a ani na to předjíždění nezrychlí co to dá, resp. na 130, nýbrž jedou si hezky těch svých o 5 km/h více než předjížděný klidně několik minut a kilometrů, pokud třeba předjíždí víc kamionů "za sebou" (čti s rozestupem menším než na viditelnou vzdálenost, že támhle někde daleko vpředu něco je, za minutku to dojedu, tak proč bych se mezitím zařazoval zpátky do pomalého pruhu ...)

zajímavý komentář z diskuse na Novinkách

Jiří Kvasnička, Braškov-Valdek
Neděle, 4.dubna 2010, 20:30:42 | Souhlasím | Nesouhlasím | 0
Konečně vidím reakci nehisterickou a konstruktivní. Díky pane Jiří Tesaři!

Jiří Tesař, Mariánské Lázně
Pátek, 2.dubna 2010, 19:36:37 | Souhlasím | Nesouhlasím | 2

Jakkoliv je zaznamenaná akce vůči řidičce drsná a nepřijatelná, musí si mnozí sáhnout do svědomí (pokud jsou toho ovšem schopni) a kriticky se zamyslet, jak a čím osobně přispívají k pohodě na silnicích. Položit si mapříklad otázku: " Dávám včas blinkr před vybočením nebo odbočením? ; nebrzdím v řadě jedoucích aut zbytečně? ; nepřekážím zbytečně dlouho, když sám předjíždím? ; sleduji dostatečně často v zrcátkách dění všude okolo mne? ; nejsem někdy tak nějak škodolibý a otravuji v levém pruhu dálnice, když ten správný pruh je především pravý? ; .......". Mnoho lidí rádo a rychle soudí druhé a přidávají se se svým křikem k davu. To je tzv, stádový efekt dokonale rozvinutý za vlády KSČ - např. 2000 slov, a podobné důvody si společně pořádně zařvat a pak společně lynčovat.
Ten chlap to asi nebude schopen ustát, ledaže by byl od té chvíle napadení prokazatelný blázen.
Nevyrábějme z lidí svévolně a hloupě agresivní blázny!!!!

další zajímavý názor

z příbuzné diskuse:

Miroslava Pašková, Praha 15
Pátek, 9.dubna 2010, 18:57:17 | Souhlasím | Nesouhlasím | -17
Musím se přiznat, že ačkoli jezdím podle pravidel a kdykoli to jde, ráda pustím třeba řidiče, který se chce zařadit přede mě, samozřejmě taky pouštím chodce atp., tak už mě mnohokrát někteří řidiči, zvláště nákladních vozů, také vytočili tak, že kdybych měla něco v ruce, tak to po nich snad i hodím, případně sním o tom, jak skvělé by bylo mít na voze radlici atd. A nejen to, klidně se přiznám, že jsem úmyslně zbrzdila jiného řidiče, akorát vždy opatrně (tak aby dobrzdil, o to déle jsem ho pak dusila). Ono totiž co si budeme říkat, najdou se taková prasata, že zatímco jedu 130, oni mi vjedou na poslední chvíli do pruhu rychlostí 90, že se kouří z pneumatik mně je vůbec nezajímá. V některých úsecích se ani kamiony vzájemně předjíždět nesmí, přesto to dělají. Kdyby u silnice stáli policajti (optimálně po ní jezdili sem a tam), tak by měli právě těmhle šílencům ve velkých mašinách brát papíry. Protože tam nejsou, nezbývá než naznačit, že tohle se nedělá, třeba právě tím, že je pak přibrzdíte. Tím ale toho dotyčného řidiče nehájím, jestli brzdil prudce, je blázen - mohl zabít i sebe, házet tvrdý předmět asi taky nemusel (ačkoli v té rychlosti na to možná stačil i lehký kus, jehož údernou sílu dotyčný podcenil). Prostě chci jen říct, že tím dobytkem mohl být v tomto případě židič dodávky, který dost možná ani dobrzdit nechtěl, šťouchnul si a pak se diví, že dostal láhví do čelního skla.

mně to nedá :-)

další bílá vrána v diskusi:
Katka Dlouhá, Praha 10
Pondělí, 12.dubna 2010, 10:15:00 | Souhlasím | Nesouhlasím | 0
Jo a o víkendu některá televize předváděla, kolik řidičů porušuje předpisy, když je na dálnici předjíždí pravým pruhem, ovšem, že oni celou dobu porušovali předpisy jízdou v levém pruhu, je vůbec netankovalo. Samozřejmě, když ten tydýd jede v levém pruhu a ne a ne se vrátit do pravého, tak ho někudy objet musím a holt zrovna v té chvíli jede pravý pruh rychlejc.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.