KDE4 zamířilo k použitelnosti

Že prej bych měl psát o Linuxu, když tohle jsou stránky LvB. Nu tak dobrá, pro jednou učiním vyjímku …

Nedávno mě kolega upozornil na featurku nového kwin: když člověk přitáhne okno k hornímu okraji plochy, toto se maximalizuje. To by ještě nebylo tak závratné, maximalizovat se dá jednoduše již dávno doubleclickem. Ovšem když člověk přetáhne okno k levému či pravému okraji, tak toto se maximalizuje pouze na výšku, zatímco do šířky se roztáhne jen na polovinu plochy (od zvoleného okraje). A to je cool, to KDE3 pokud pamatuju neuměly. Takže konečně tu máme příklad featury, která zvyšuje mojí produktivitu oproti KDE3; obzvlášť v době módy nesmyslně širokých monitorů, kdy řádek textu v roztaženém okně dosahuje čtyř i vícenásobku optimálního počtu znaků. S touhle featurkou si jednoduše hodím okna vedle sebe a můžu bušit do konzole čtouc si v druhém okně dokumentaci apod.

Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale buďme rádi aspoň za ni. Konečně na mě něco mají nekritičtí obdivovatelé KDE4, co nám již roky hlásí, jak KDE4 zvyšuje produktivitu. Už nemůžu říkat, že pro mě KDE4 nepřináší žádné zlepšení, že se od počátečního propadu jen pomalu dotahuju na efektivitu práce v KDE3, jak se postupně vrací featury (např. kopírování vstupu do více relací v konsoli, to byla těžká rána).

Teda zase abych to nepřechválil, má to svoje mouchy v implementaci, příliš to chytá myš, takže je téměř nemožný posun okna v kritické oblasti aniž bych ho roztáhl. (Což se mi v poslední době stávalo, že jsem maximalizoval okna, která jsem nechtěl, ale příčítal jsem to svojí nešikovnosti nebo chybě evdevu dělající z tažení doubleclick, netuše, že je to featura Smile ). Ale je to rozhodně krok správným směrem. Jen by to chtělo, aby bylo takových více — bohužel jiné věci na KDE4 mě tak netěší … Aktuálně například totálně rozbité ovládání více monitorů (pokud odpojím od notebooku externí monitor, tak prostě přijdu o panel, který jsem měl zobrazený na displayi notebooku, a bez znovupřipojení druhého monitoru není cesty, která by ten panel vrátila zpět, jen komplet promazat konfiguraci, což se mi pochopitelně nechce dělat třikrát denně a znova si ten panel nastavovat).

Ale čert vem technické problémy, tedy bugy samy o sobě, ty by se daly řešit. Potíž je s přístupem vývojářů. Tuhle mě zdrbal sám velký aseigo, že jsem si dovolil u jeho bugu nařknout triagera ze lži. Tvrdil mi totiž, že bug na Qt nelze nareportovat bez reproduceru. Což jsem triviálně vyvrátil tím, že jsem ho nareportoval. (Ano, vývojář z Qt požádal o reproducer, ale zároveň se na ten kód podíval a dal mi další instrukce, a teď si to v jiře vesele visí jako nevyřešený report. Možná to časem povede k fixu, možná taky ne, ale kdyby to nebylo nareportované, tak šance na opravu se blíží nule, ledaže by to zmizlo nějak omylem, jako vedlejší efekt jiných změn v kódu. Identifikovat, tedy zaznamenat bug je prostě první krok k jeho řešení.) A celé toto nemuselo vzniknout, kdyby si sám velký Aaron plnil domácí úkoly. Tedy když zavírá bug jakože upstream, tak a) opravdu dokázal, že bug je v upstreamu a ne v KDE, b ) postaral se o jeho nápravu. A když ne napravit workaroundem nýbrž spoléháním na opravu z upstreamu, tak aby to buď sám nahlásil anebo k tomu instruoval uživatele na základě informací plynoucích z a). Poněvadž uživateli padá ta nějaká konkrétní aplikace, nějaká knihovna sama o sobě přeci nepadá, co je uživateli do toho, s čím je ta aplikace slinkovaná. Krom toho, nějaký alibismus spadlo to ve funkci z Qt, tak je to bug Qt je dle mého postavený na hlavu, jestliže ta Qt funkce dostane v parametrech např. neplatný pointer, tak je to snad chyba toho, kdo ten neplatný pointer vygeneroval. (Což já nevím, jak je, jestli aseigo ví něco víc, tak to tam měl napsat, místo odkazů na anonymní autoritu, že prej to nějaký vývojář Qt potvrdil, že je to v Qt — na otázku konkrétního vývojáře Qt kdo to byl, že zrovna on určitě ne, se aseigo pochopitelně neobtěžoval odpovědět.)

Takže jak to tak vidím, úplný titulek tohoto blogu by měl znít: „KDE4 zamířilo k použitelnosti — asi omylem“ Wink

Update 15.9.: Odchyceno dnes na Fedora test listu: „It's the packager/maintainers responsibility to forward this upstream and be the liaison between upstream and Fedora.“ — což je analogicky totéž, co říkám o vztahu uživatel-vývojář-upstream, a co je aseigovi tak proti srsti.

0
Vaše hodnocení: Žádné