800 g krve

Potřebovali jsme nějaký materiál na pooperační ošetření psa. Tak jsem se rozhodl vzít si jej z autolékárničky, s tím, že aspoň této příležitosti využiju k výměně za nový, aby mě policajti nemohli buzerovat, že mám prošlé obvazy apod. Jaké ovšem bylo moje překvapení, když jsem si chtěl napsat seznam na doplnění …

V médiích mi jaksi unikla zpráva, že byla aktualizována vyhláška stanovující obsah lékárniček. Porovnáním aktuálních požadavků nalezených na Síti s obsahem mé lékárničky jsem zjistil, že sice předbíhám dobu, neb termofólii jsem si pořídil již dávno (spíš na vodu a na lyže než k autonehodám), ale jinak že zbytek můžu téměř komplet vyhodit a pořídit si lékárničku celou novou. A to třeba včetně nůžek - staré sice stříhají dobře (což se o mnohých jiných z autosad říci nedá), ale 15 cm nemají ani omylem. Na dotaz na poskládání obsahu jsem se v lékárně dozvěděl, že to nelze - že předepsaný obsah prostě absolutně neodpovídá tomu, co se prodává jako zdravotnický materiál, že je potřeba věci vyráběné speciálně a pouze pro autolékárničky podle nové vyhlášky.

(Na druhou stranu, byli mi ochotni za nějakých 160 Kč objednat „náhradní náplň“, přičemž úžasně výhodné nabídky lékárniček v supermarketech začínají někde na 200 Kč.)

A já se vůbec nedivím, že obsah lékárničky mezi normálním zdravotnickým materiálem sehnat. Například obvazy musí mít savost 800 g/cm². Krev má přibližně stejnou hustotu jako voda, okolo 1 kg/l. Takže 800 g odpovídá 800 ml = 800 cm³. A počítejme dále, 800 cm³ / 1 cm² = 800 cm = 8 m. Cool, jeden čtvereční centimetr obvazu z autolékárničky musí pojmout sloupec krve vysoký osm metrů! Nějakých 6 až 8 cm² obvazu z autolékárničky dokáže pojmout krev z celého člověka.

Je zcela zjevné, že poslední verze vyhlášky nemá se snahou o lepší první pomoc prachnic společného, neslouží k ničemu jinému než dalšímu vytahání peněz z kapes řidičů ve prospěch pár výrobců. A perfektně použitelné věci zase skončí na skládkách, ať žije ochrana přírody! A jako obvykle, ty ovčane, ty drž hubu a krok a plať. Když si budeš hodně stěžovat, tak možná opravíme těch 800 g na nějakou realistickou hodnotu, ale uděláme to tak, že si zase budeš muset koupit lékárničku celou novou. A takových věcí je kopec, aktuálně třebas chystaný autorský zákon. A nějaká defenestrace v nedohlednu. U posledních voleb to zas lidi naházeli těm největším sviním, bez ohledu na to, že to o nich bylo známo - např. o protiústavní smlouvě tlačené funkcionářům VV se psalo dávno před volbama. Je mi blivno. K čemu mi je čisté svědomí, že já jsem to hodil ČPS, kteří zatím vypadají poctivě, když až na pár podobných nadšenců jsou tu miliony ovcí spokojeně bečících, jak jsou krásně oholeny, a nevidí blížící se zimu? Čím dál víc mám chuť tu krev prolít - koneckonců, sám Nečas nedávno řekl, že bude v pořádku, když ho zastřelím: „jako svobodní lidé máme právo proti svému zotročení či znevolnění bojovat všemi, opravdu všemi prostředky

0
Vaše hodnocení: Žádné