Tento text je beze změn zkopírován z mojí weboky - ale ne každý by jej v tom množství příspěvků našel. Proto jsem se rozhodl založit s ním zde nové téma.
PÁR POZNÁMEK K VÝVOJI AUDIOVIZUÁLNÍ TECHNIKY
Květen 2006:
Je už jisté, že DVD nemůže v budoucnu uspět jakožto médium! Dle dokumentu Deutsche Welle (ČT2 odvysílala pod názvem 'Věk digitálního temna' dne 24.5. t.r. v 16:35 hod ), je v každém CD, DVD atp. přítomen zárodek plísně jenž se aktivuje právě nejlépe v teplotě kolem 50°C, což je pracovní teplota laseru v mechanice. Plíseň působí jako rakovina; rozežírá povrch disku a tím ničí nenávratně data - ať se jedná o texty, hudbu či film... Nelze tedy spoléhat na 20 - 30-ti letou archivaci, jakou zaručují výrobci videokazet. Ani Blue Ray technologie není spolehlivější, vždyť používá zcela stejný materiál.
Osobně bych sázel na DIGITÁLNÍ VIDEOKAZETU, což je zcela STEJNÉ médium jako ta dosavadní, ANALOGOVÁ, liší se jen způsob zápisu - u digitálu se jedná o známé jedničky a nuly s možností kopírovat bez ztráty kvality. Výsledkem je pak záznam v kvalitě lepším než DVD a kapacitou 5 - 7 hod záznamu (podle druhu videokazety ve standardním režimu, a 15 až 21 hod (!) v long play s kvalitou přibližně Super VHS.
Jenže nějak se to 'nechytá', přestože se už nejedná o žádnou novinku (viz článek v čas. STEREO & VIDEO 4/2000), ono je nejspíš na místě připomenout si někdejší souboj o trh mezi 3 hlavními video systémy na počátku 80-tých let. Existovaly VHS, Beta a Video 2000 (alespoň jako ty hlavní, určené pro domácí použití), přičemž jsem se osobně klonil k Betě která která měla vyšší technickou kvalitu, kazeta byla menší a délka SP záznamu kratší (cca 3 hodiny). Byl to ostatně i názor odborné veřejnosti... Ale přesto zvítězilo VHS! A proč? Svojí otevřenou licencí a tím i nižší cenou, lepší dostupností bodovalo u běžného spotřebitele tak, že se mu nakonec podařilo své konkurenty z trhu úplně vytlačit...
Ovšem je třeba si uvědomit, že digitální videokazeta má pozici daleko snadnější, použít se dá totiž KAŽDÁ stávající VHS kazeta, přičemž již úvodní série rekordérů funguje i se zpětnou kompaktibilitou, takže ty stovky analogově nahraných filmů si můžeme přehrávat vesele dál a přitom, nově na ně můžeme nahrávat již digitálně. Což je přechod naprosto POSTUPNÝ a NENÁSILNÝ, dá se říci dokonce i ideální a BEZZTRÁTOVÝ!
Nevím skutečně kde to vázne, ale ono i DVD se těžce a pomalu prosazovalo, já jej viděl poprvé (již v provozu) na veletrhu r.1990 v Praze. Ale trvalo ještě asi 10 let, nežli proniklo do povědomí spotřebitelů...
Možná je klíčem cena těchto přístrojů, na trhu byly v roce 2000 za 80.000,- Kč, ale i u klasických VCR se začínalo takto, s vysokými cenami...jenže pravda, nebyla tu vážná konkurence co je dnes. Ale přece jen na DVD přecházet nebudu a počkám si jak to všechno dopadne.
Ono beztak to všechno skončí u HOLOGRAFIE což je formát trojrozměrný; předtím budou všechny technologie jen přechodové a dočasné, jen jsem zvědav jestli se podaří převést na takovýto prostorový formát ty doposud natočené DVOUROZMĚRNÉ filmy, jenom těch hraných celovečerních bylo už natočeno k 70 tisícům...Tak alespoň některé, ne?
Další k tématu si můžete najít pomocí vyhledávače a zadáním výrazu 'D-VHS'.
Poslední komentáře
1 rok 38 týdnů zpět
1 rok 38 týdnů zpět
1 rok 46 týdnů zpět
1 rok 46 týdnů zpět
1 rok 47 týdnů zpět
1 rok 1 týden zpět
1 rok 1 týden zpět
1 rok 1 týden zpět
1 rok 1 týden zpět
2 roky 4 týdny zpět